Jak i czym malować drewno: farba, lakierobejca czy olej?

Zastanawiasz się, czym pomalować drewno? Podpowiadamy, co sprawdzi się lepiej: farba, lakierobejca czy olej do drewna. Sprawdź, czym się od siebie różnią oraz jaki produkt zda egzamin.

Każdorazowo produkt do malowania drewna należy dobrać do czynników, jakie będą oddziaływać na powierzchnię. W przypadku elementów użytkowanych na zewnątrz spektrum zagrożeń jest naprawdę spore. Oprócz deszczu, wilgoci, śniegu, zmiennych temperatur oraz promieniowania słonecznego mamy do czynienia również z ryzykiem powstawania uszkodzeń, ale także rozwoju biokorozji czy zadomowienia się owadów. Malowanie drewna powinniśmy więc potraktować nie jako wariant czy ewentualność, a raczej – konieczność i obowiązek.

Dlaczego olej, lakierobejca lub lakier do drewna to podstawa?

Nie może pozostawić drewna bez zabezpieczenia. Zasada ta obowiązuje zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, choć należy zaznaczyć, że drewniane powierzchnie użytkowane na zewnątrz i pozbawione przy tym ochrony będą niszczeć, butwieć i paczeć o wiele szybciej. Wkrótce pojawią się spękania i uszkodzenia.

Jak i czym malować drewno

Farba do drewna, lakierobejca czy olej: czym malować drewno?

Na rynku dostępnych jest parę grup produktów, które działają w nieco inny sposób, ale przynoszą podobny skutek: trwale zabezpieczają i chronią drewniane elementy.

Lakiery do drewna, lakierobejce oraz farby tworzą na powierzchni szczelne, trwałe powłoki. Oczywiście każdy wyrób może charakteryzować się innymi właściwościami, ale teoretycznie wszystkie powinny chronić drewno przez oddziaływaniem wody i wilgoci, promieniowania UV czy zmiennych temperatur. Na ile skutecznie – to zależy już od parametrów technicznych i wytrzymałościowych danego wyrobu.

Farby do drewna oraz lakiery i lakierobejce różnią się od siebie przede wszystkim efektem dekoracyjnym, jaki możemy za ich pomocą uzyskać. Farby do drewna to wyroby kryjące (mogą mieć różny stopień krycia), tzn. pozwalające na pomalowanie drewna na wybrany kolor, np. skandynawską biel czy interesujący odcień różu. Przykładem takiego produktu jest Sadolin Kolory Ogrodu. To farba ochronno-dekoracyjna, która zabezpiecza drewniane meble ogrodowe (ale również elementy z ceramiki, kamienia i cegły) przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki bogatej palecie kolorów, ale także uniwersalności, jeśli chodzi o zastosowanie pozwala na idealne dopracowanie detali w przestrzeni ogrodu oraz stworzenie przemyślanej aranżacji zewnętrznej strefy wypoczynkowej.

Jak i czym malować drewno

Lakiery do drewna to zaś najczęściej produkty transparentne, czyli takie, które nie nadają koloru drewnianym powierzchniom, ani nawet nie uwydatniają naturalnych tonów. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnienie im jak najpełniejszej ochrony. Wśród tego typu wyrobów wyróżnia się przede wszystkim Sadolin Yacht. To bezbarwny lakier do drewna dedykowany do malowania drewna na zewnątrz narażonego na okresowe oddziaływanie wody i wilgoci, jak chociażby elewacja domu.

Lakierobejce tworzą z kolei półtransparentne powłoki, tzn. dają już pewien efekt dekoracyjny – nadają kolor i uwydatniają rysunek słojów. Jeśli zależy nam na długotrwałej (szacowanej aż do 10 lat!), skutecznej ochronie drewna, zastosujmy np. Sadolin Lakierobejcę Extra, która dzięki technologii FlexiGuard™ tworzy elastyczne powłoki mogące się rozszerzać się i kurczyć wraz z drewnem w zależności od temperatury.

Czym malować drewno

Olej do drewna, np. Sadolin Olej Superdeck, działa już na innej zasadzie. Nie tworzy powłok ochronnych na powierzchni drewna, a zamiast tego wnika w jego strukturę i ją wzmacnia – działa od wewnątrz i od zewnątrz. Mimo iż nie pozostawia wyczuwalnej warstwy, zaolejowane deski tarasu czy meble ogrodowe nie poddają się działaniu wilgoci oraz nie szarzeją mimo wyeksponowania na słońce.

Czym pomalować drewno? Rodzaj produktu to tak naprawdę kwestia drugorzędna. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, przed jakimi czynnikami zabezpieczają powierzchnię. Porównajmy parametry poszczególnych wyrobów oraz ich właściwości, ponadto zdecydujmy o końcowym efekcie dekoracyjnym, a podejmiemy świadomą, przemyślaną decyzję.