Impregnacja drewna: po co, jak i czym?

Trwałość i odporność – to da Ci odpowiedni impregnat do drewna! Ekspert podpowiada, po co impregnować drewno, jak to robić i jakie impregnaty wybierać.

„Inwestowanie” w drewno na zewnątrz, czyli drewnianą elewację, taras czy meble ogrodowe, nie ma większego sensu, jeśli nie poświęcimy nieco czasu i uwagi na jego pielęgnację i konserwację. Drewno to bowiem długowieczny i trwały materiał, o ile jednak odpowiednio o niego zadbamy i otoczymy go opieką. Jaki impregnat do drewna wybrać oraz jak impregnować drewno na zewnątrz?

Impregnacja drewna: czy można ją pominąć?

Impregnacja drewna

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy impregnaty do drewna to rzeczywiście konieczność, czy dodatek, bez którego można się obyć. Czy można pozostawić drewno bez zabezpieczenia? Nie, nie i jeszcze raz nie!

Na drewniane elementy użytkowane na zewnątrz oddziałują przede wszystkim negatywne czynniki atmosferyczne. Elewacja, meble ogrodowe czy deski niezadaszonego tarasu wystawione są na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, zmiennych temperatur. Duże jest też ryzyko powstawania i rozwoju biokorozji, zagnieżdżenia się owadów. Konieczna jest ponadto ochrona drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi, przetarciami itd. Bez odpowiedniego zabezpieczenia drewno szybko zaczęłoby niszczeć, chłonąć wodę, paczeć, w końcu pękać.

Impregnaty do drewna na zewnątrz – co wybrać?

Czym impregnować drewno? Impregnaty do drewna poradzą sobie z tym zadaniem znakomicie. Szukamy produktów, które wnikną głęboko w strukturę drewna, wzmocnią ją, zabezpieczą przed działaniem grzybów, a jednocześnie zredukują chłonność drewna oraz przygotują powierzchnię do nałożenia kolejnej warstwy, czyli np. farby lub lakieru, lub będą stanowić samodzielne i samowystarczalne zabezpieczenie.

Impregnacja drewna na zewnątrz

Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP to z pewnością dobry impregnat do drewna na zewnątrz. Wyrób skutecznie chroni surowe oraz zabezpiecza nawet zniszczone drewno przed szkodliwym działaniem wszystkich rodzajów grzybów pleśniowych, zapobiegając głębokiemu rozkładowi drewna. Penetruje strukturę drewna i wzmacnia ją, zapewniając mu długoletnią ochronę biologiczną. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza ponadto chłonność drewna, dzięki czemu stanowi doskonałą warstwę gruntującą dla produktów nawierzchniowych. Należy bowiem zaznaczyć, że po zastosowaniu Sadolin Impregnat Techniczny BaseHP konieczne jest nałożenie warstwy nawierzchniowej, np. Sadolin Lakierobejcy Extra.

Na uwagę zasługuje również Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy. To dość specyficzny produkt. Po pierwsze, zabezpiecza drewno przed grzybami powodującymi siniznę, w związku z czym doskonale sprawdzi się także w 2 i 3 klasie zagrożenia korozją biologiczną. Po drugie, wnika głęboko w strukturę drewna, czyli działa jak typowy środek do impregnacji drewna, ale jednocześnie – dzięki wysokiej zawartości żywic – dodatkowo tworzy na powierzchni odporną na działanie wilgoci powłokę, która wydłuża trwałość zabezpieczenia aż do 7 lat. Oznacza to, że to produkt typu 3 w 1, czyli pozwalający zarówno na impregnację, ochronę, jak i danie efektu dekoracyjnego.

 

Impregnaty do drewna to absolutna konieczność, chyba że od okresowych zabiegów renowacyjnych wolimy wymianę drewnianych elementów. To z kolei jest całkowicie bezzasadne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych.