Gatunki drewna – przewodnik dla ekspertów

Przewodnik dla znawców drewna

Porady ekspertów na temat typowych gatunków drewna i najlepszych metod pielęgnacji.

Czy umiesz odróżnić tek od mahoniu, a drewno sosnowe od dębowego? Oto przewodnik po typowych gatunkach drewna. Każdy z nich to zupełnie inny materiał, cechujący się szczególnym pięknem i różnymi potrzebami pielęgnacyjnymi.

Zanim zaczniesz pracę, dobrze poznaj drewno, którym się zajmujesz.

Po pierwsze są dwie główne kategorie drewna: twarde i miękkie.

Drewno miękkie

Drewno miękkie pochodzi z drzew iglastych, takich jak sosna, jodła czy świerk. Drzewa te rosną szybko i dlatego są stosunkowo łatwo dostępne. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miękki rodzaj drewna, który jest łatwy w obróbce.

Drewno twarde

Drewno twarde pochodzi z drzew szerokolistnych, zrzucających okresowo liście. Należą do nich np. dąb, orzech czy mahoń. Wszystkie rosną wolno, co sprawia, że drewno twarde jest droższe od gatunków miękkich.

Drewno twarde jest bogate w substancje odżywcze, dlatego jest bardziej podatne na działanie szkodników i grzybów, szczególnie jeśli używa się go na zewnątrz.

Drewna tropikalne, np. tekowe, również należą do gatunków twardych. Mają większą odporność na grzyby i insekty niż drewna nietropikalne, ale na zewnątrz mogą blaknąć i szarzeć.

Gatunki drewna

Tek (drewno twarde)

To wytrzymałe, solidne drewno tropikalne ma bardzo wysoką zawartość olejków naturalnych, dzięki czemu jest wodoodporne i idealnie nadaje się do mebli ogrodowych. Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno to blaknie i szarzeje ze względu na utratę tych olejków.

Zastosowanie

Drewno tekowe jest często używane w meblach zewnętrznych, podłogach wewnętrznych i blatach roboczych.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna tekowego na zewnątrz Sadolin Superdeck.

Gatunki drewna

Mahoń (drewno twarde)

Mahoń to drewno tropikalne cenione za trwałość kolorów i piękno słojów. Zazwyczaj kojarzymy go z mocno czerwoną barwą, która w istocie jest efektem zastosowania bejcy żywicznej. Naturalny mahoń ma barwę różowo-brązową.

Zastosowanie

Mahoń – mimo że drogi – jest często wybierany do mebli ze zdobieniami i paneli wewnętrznych.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna mahoniowego na zewnątrz Sadolin Superdeck.

Gatunki drewna

Dąb (drewno twarde)

To europejskie drewno można rozpoznać po lekko złotawej barwie z prostymi słojami i niejednolitą teksturą. Różni się kolorem od większości innych rodzajów drewna twardego, ma mniej sęków i większą gęstość niż drewno miękkie takie jak sosna.

Zastosowanie

Trwałość drewna dębowego sprawia, że nadaje się ono do wielu różnych zastosowań, od blatów stołów i powierzchni roboczych po podłogi i domy szkieletowe.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna dębowego na zewnątrz Sadolin Extra, Sadolin ClassicHP, Sadolin Yacht wewnątrz pomieszczeń Sadolin Ekskluzywna.

Gatunki drewna

Orzech (drewno twarde)

To drewno o prostych słojach ma różne kolory, od ciemnobrązowego po żółty. Niezwykle trudne może być odróżnienie go od mahoniu – bardzo podobnego drewna twardego, które często kojarzy się z trochę głębszą czerwienią. Jednak podobieństwa oznaczają, że pielęgnacja obu rodzajów drewna jest w dużym stopniu taka sama.

Zastosowanie

Orzech jest często wykorzystywany w meblach dekoracyjnych, meblach kuchennych i panelach wewnętrznych.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna orzechowego.

Gatunki drewna

Sosna (drewno miękkie)

Sosnę prawdopodobnie najłatwiej jest zidentyfikować ze względu na jasny kolor i ciemne, mocno poskręcane słoje. Jest to miękkie drewno ze strefy umiarkowanej półkuli północnej, a jego wszechstronność sprawa, że jest ono popularnym materiałem do mebli domowych.

Zastosowanie

Sosnę stosuje się w meblach wewnętrznych. Często używana jest też do stemplowania na budowach, do produkcji stolarki okiennej i podłóg.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna sosnowego na zewnątrz Sadolin Extra, Sadolin ClassicHP lub wewnątrz pomieszczeń Sadolin Ekskluzywna.

Gatunki drewna

Jodła i daglezja zielona (drewno miękkie)

Jodła ma gęste słoje, a daglezja zielona (zwana też jedlicą Douglasa) ma wyraźnie zaznaczone, proste słoje o czerwono-brązowym zabarwieniu. Daglezja to jeden z najmocniejszych gatunków drewna miękkiego.

Zastosowanie

Jodła to dobry materiał do mebli ogrodowych i konstrukcji budowlanych. Daglezję stosuje się zazwyczaj do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna jodłowego lub daglezjowego na zewnątrz Sadolin Extra, Sadolin ClassicHP.

Gatunki drewna – przewodnik dla ekspertów

Świerk (drewno miękkie)

Świerk to drewno białe z delikatnymi, prostymi słojami, o teksturze drobnej do średniej. Często ma średnią gęstość, mniejszą niż sosna.

Zastosowanie

Świerk jest na ogół stosowany jako drewno strukturalne w konstrukcjach wewnętrznych i zewnętrznych. Używa się go również jako materiału do dekoracyjnej sklejki lub forniru.

Pielęgnacja drewna

Znajdź odpowiedni produkt do pielęgnacji drewna świerkowego na zewnątrz Sadolin Extra, Sadolin ClassicHP lub wewnątrz pomieszczeń Sadolin Ekskluzywna.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź nasze strony produktowe, by znaleźć właściwe produkty do pielęgnacji drewna, których potrzebujesz.