Domowe inspiracje: w roli głównej drewno surowe

Surowe drewno we wnętrzach prezentuje się niebanalnie i elegancko – po prostu pięknie! Jak wkomponować meble z surowego drewna w aranżację? W jakim stylu się sprawdzą? Eksperci Sadolin podpowiadają, jak wykorzystać surowe drewno w mieszkaniu i… czy na pewno można pozostawić drewno bez żadnego zabezpieczenia.

Surowe drewno w mieszkaniu: w jakim stylu?

Drewno w domu to nieodłączny element przynajmniej kilku stylów aranżacji wnętrz. Kojarzymy je, bardzo słusznie, z konwencją skandynawską, czyli inspirowaną wnętrzami domów i mieszkań Północy. Mroźne zimy i długie noce sprawiły, że styl skandynawski chętnie posługuje się jasną, nienachalną kolorystyką. Na ścianach pojawiają się biele, błękity i szarości, na podłogach zaś oraz na poziomie meblidrewno, szczególnie te w bardzo jasnej tonacji, jak sosna. Meble sosnowe (surowe, a przynamniej wyglądające na takie) są bardzo proste, wręcz surowe, nieco ascetyczne. Drewno w mieszkaniu w stylu skandynawskim wyrażają więc jednocześnie oczywiste nawiązania do natury, ekologii i świetnie wpisuje się w prąd antykonsumpcjonistyczny.

Kolejny nurt, w którym sprawdzi się surowe drewno, jest styl industrialny, postprodukcyjny. Opiera się on na fabrycznych nawiązaniach. Wnętrza mieszkań często wyglądają jak „plac budowy” – motyw przewodni stanowią tu cegły wyzierające spod warstw tynku, metal, beton. Drewno surowe w industrialnym salonie czy sypialni to więc strzał w dziesiątkę i naturalna kontynuacja.

Co jeszcze? Na pewno styl prowansalski i rustykalny. Są urocze, naturalne i pełne wdzięku. Znajdziemy tu m.in. kamień oraz ceramikę, surowe drewno czy surowe sosnowe meble to zatem ich oczywisty element w takim kontekście.

Drewno w salonie, sypialni czy jadalni pojawia się także przynajmniej w kilku innych konwencjach. Często sięga po nie styl minimalistyczny, ale też nowoczesny czy nawet klasyczny. Jak się okazuje drewnosurowe, bielone czy pomalowane na naturalne odcienie – jest bardzo uniwersalne, wręcz wszechstronne.

Drewno surowe we wnętrzu: czy to dobry pomysł?

Surowe drewniane meble czy inne drewniane powierzchnie to modny, designerski element aranżacji wnętrz. Warto jednak podkreślić, że określenie „surowe” może się odnosić jedynie do efektu końcowego bardzo naturalnego wykończenia. Tak naprawdę żadnej powierzchni drewnianej, czy to we wnętrzach, czy na zewnątrz, nie można pozostawić bez zabezpieczenia, inaczej szybko zacznie chłonąć wilgoć z otoczenia, niszczeć, paczeć czy ulegać uszkodzeniom. Jeśli zapomnimy o konserwacji drewna, wkrótce będziemy musieli zaplanować jego wymianę!

Jeżeli zależy nam na naturalnym efekcie surowego drewna, drewniane powierzchnie – meble, boazerię czy parkiety – pomalujmy lakierobejcą w dopasowanym do koloru drewna odcieniu lub sięgnijmy po transparentne lakiery, które dają tylko lekki połysk lub półmat. Wśród lakierów na uwagę zasługują m.in. Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów oraz Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych. Oba nadają się do zastosowania na różnego rodzaju drewnianych powierzchniach czy elementach we wnętrzach. Nie nadają drewnu żadnego zabarwienia, ale tworzą na nim szczelną, wytrzymałą powłokę.

 

Drewno w mieszkaniu – to doskonały pomysł! Drewno surowe – już nieco gorszy… Na szczęście możemy uzyskać efekt surowego, naturalnego drewna bez uszczerbku na jego trwałości.