Domek na narzędzia czy składzik na drewno, czyli jak zbudować ogrodowy domek gospodarczy

Domek narzędziowy czy składzik na drewno? Zdecyduj, co przyda Ci się bardziej i sprawdź, o czym należy pamiętać podczas planowania budowy i projektowania. Oto szczegółowe kompendium: domki ogrodowe z drewna od A do Z.

Przechowywanie ogrodowych akcesoriów czy „niezbędnika majsterkowicza” w piwnicy nie zawsze wchodzi w grę, nie mówiąc już o ergonomii pracy czy wygodzie. To samo dotyczy zapasów drewna opałowego. Domek na narzędzia oraz składzik na drewno to często najlepszy sposób na uporządkowanie posesji.

Drewniane domki narzędziowe: o czym należy pamiętać?

*pozwolenie na budowę

Wiele osób zastanawia się, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę składziku na narzędzia. W większości przypadków zdobycie pozwolenia budowlanego nie będzie konieczne, ponieważ drewniany domek narzędziowy to wolno stojący budynek, którego konstrukcja raczej nie przekroczy 25 m2 – nawet jeśli zamierzamy przechowywać tu również kosiarkę czy rowery.

*lokalizacja

Należy z uwagą wybrać lokalizację budynku. Domki gospodarcze z drewna powinny być położone w takim miejscu, aby korzystanie z przechowywanych tu narzędzi czy sprzętów było maksymalnie wygodne. Jeśli składzik na narzędzia ma być połączony z małym warsztatem, lepiej ulokować go na obrzeżach posesji – tak aby odgłosy majsterkowania nie przeszkadzały domownikom.

*wygląd

Drewniane domki ogrodowe powinny współgrać z otoczeniem. Na szczęście wybierając drewno, mamy tu uproszczone zadanie. Naturalne drewno harmonizuje z poszczególnymi elementami posesji i wpisuje się w architekturę ogrodu. Planując domek, zadbajmy o to, aby nawiązywał on do architektury naszego domu, np. kolorem elewacji czy projektem mniejszych elementów, jak okna czy drzwi.

Domki narzędziowe z drewna – podstawowe elementy

*drewno

Drewno stanowi tu nasz podstawowy budulec. Zastosowanie znajdują tu przede wszystkim rodzime gatunki drewna iglastego, jak sosna czy świerk. Oczywiście możemy sięgnąć również po bardziej wytrzymałe drewno egzotyczne lub gatunki wyjątkowo odporne na mrozy, jak chociażby modrzew syberyjski. Należy jednak mieć na uwadze, że znacznie podniesie to koszty inwestycji.

Drewniany domek ogrodowy opiera się najczęściej na szkielecie z drewna. Przy planowaniu rozkładu słupków uwzględniamy m.in. obciążenia, a także układ okien. Uwzględnienie okien w projekcie sprawi, że budynek będzie wyglądał interesująco, a ponadto ułatwi jego użytkowanie. Wpłynie też na powierzchnię deskowania.

Do obicia drewnianych składzików najczęściej używa się bowiem desek o grubości min. kilkunastu milimetrów, choć zastosowanie znajdują także płyty OSB, czyli wykonane z materiałów drewnopodobnych. Pamiętajmy, że drewno użyte zarówno do budowy konstrukcji, jak i ścianek powinny być odpowiednio przygotowane, tzn. docięte do wymaganych rozmiarów, a następnie zaimpregnowane i polakierowane.

*fundament

Drewniane domki na narzędzia są często posadowione bezpośrednio na utwardzonym podłożu, jednak lepszym pomysłem jest osadzenie konstrukcji na fundamencie. Mimo iż wykonanie fundamentu przedłuży nam prace, to jednocześnie pozytywnie wpłynie na żywotność, trwałość drewnianych elementów.

*dach

Najchętniej stosuje się tu proste, symetryczne dachy dwuspadowe. Doskonale, jeśli dach będzie ocieplany oraz wyposażony w orynnowanie – przedłuży to trwałość całego budynku. Przeważnie pokrywa się go papą czy blachodachówką lub – przeważnie w przypadku domków stylizowanych i nawiązujących wyglądem do budynku mieszkalnego – gontami drewnianymi bądź dachówką betonową.

Jak zabezpieczyć domek na narzędzia?

Jeśli chcemy, aby drewniane domki narzędziowe służyły nam przez całe lata, musimy pomyśleć o skutecznym zabezpieczeniu jego poszczególnych elementów, szczególnie drewna. Konieczna jest dokładna i prawidłowa konserwacja drewna, tak aby nie poddawało się ono długotrwałemu oddziaływaniu wilgoci, zmiennych temperatur czy promieniowania słonecznego oraz nie ulegało aż tak łatwo przetarciom czy innym uszkodzeniom mechanicznym.

Podstawą jest impregnacja, szczególnie jeśli mamy do czynienia z drewnem surowym. Dobrze sprawdzi się tu m.in. Sadolin Impregnat Classic Hybrydowy, który zabezpiecza drewno przede wszystkim przed grzybami powodującymi siniznę drewna (ochronę szacuje się tu na nawet 7 lat!). Co istotne nie wymaga on już nakładania lakierobejcy, stanowi samodzielny wyrób zarówno impregnujący, jak i ochronno-dekoracyjny.

Sadolin Inpregnat Classic Hybrydowy sprawi, że drewniany domek na narzędzia będzie prezentował się klasycznie i naturalnie. Jeśli zależy nam na oryginalnym, nietuzinkowym efekcie, sięgnijmy po Sadolin Kolory Ogrodu (w przypadku surowego drewna w pierwszej kolejności należy zastosować Sadolin Impregnat BaseHP). Odcienie skandynawskiej bieli, szarości, różu czy błękitu sprawią, że budynek będzie prezentował się bardzo interesująco. Co więcej, produkt nadaje się także do malowania cegły, kamienia oraz ceramiki.

 

Domek na narzędzia, warsztat albo składzik na drewno, kosiarkę czy rowery – taki element na pewno przyda się nam na posesji! Jego wykonanie nie jest arcytrudne, wystarczy dobrze przygotowany plan, a na pewno poradzimy sobie z nim sami.