Domek drewniany dla dzieci – absolutny must have lata w ogrodzie

Wiosna, lato coraz bliżej. Wyjdź z dziećmi do ogrodu! Ogrodowy domek drewniany na pewno sprawi im frajdę! Przeczytaj, na co zwrócić uwagę podczas budowy oraz jak malować domki drewniane dla dzieci.

Drewniany domek dla dzieci, nieważne, czy ulokowany na drzewie, czy na przydomowym placu zabaw, w stylu pirackim czy może rycerskim, stanie się miejscem, które będzie się przewijać we wspomnieniach przez całe kolejne lata. W dziecięcej kryjówce, bazie, schronie nawiążą się pierwsze przyjaźnie, zostaną wyjawione największe sekrety i zdradzone tajemnice oraz opracowane plany podboju okolicy. Zadbajmy o to, aby domek drewniany dla dzieci motywował do odkrywania i zachęcał do zabawy – przemyślmy jego projekt i zadbajmy o precyzyjne wykonanie.

Drewniane domki dla dzieci: lepiej kupić czy wykonać samodzielnie?

Domek do ogrodu dla dzieci to absolutny must have każdej posesji zamieszkanej przez pełne energii maluchy. Jeśli tylko dysponujemy kawałkiem ogrodu, a w nim placem zabaw czy nawet bardziej rozbudowanym małpim gajem, nie rezygnujmy ze stworzenia „bazy”, w której nasze dzieciaki będą spędzały słoneczne popołudnia. I zanim zaczniemy marudzić („przecież musisz odrobić pracę domową!”), przypomnijmy sobie, że ruch to zdrowie, czas spędzony z rówieśnikami jest niezwykle cenny, a każda chwila bez smartfona – na wagę złota.

Oczywiście drewniany domek dla dzieci możemy wykonać samodzielnie lub kupić go w markecie budowlanym bądź większym sklepie z artykułami dla maluchów. Które z tych rozwiązań będzie lepsze? Oba mają swoich zwolenników. Własnoręczne zbudowanie drewnianego domku dla dzieci na pewno pozwoli na zrealizowanie naszego własnego autorskiego pomysłu oraz dostosowanie wizji do możliwości przestrzennych posesji, jak również potrzeb i marzeń malucha.

Jak zbudować domek z drewna?

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie i wiążąco na pytanie „jak zbudować domek drewniany?”. Ilu podejmujących decyzję, ile dzieci, ile ogrodów, tyle domków. Poszczególne ogrodowe domki drewniane różnią się od siebie pomysłem, projektem, wielkością, a także ulokowaniem. Niektóre z nich mogą być zamontowane bezpośrednio na gruncie, inne zaś na belkach, na drzewie lub na bardziej skomplikowanej konstrukcji uwzględniającej również szczebelki do wspinaczki czy zjeżdżalnię. Fantazyjne drewniane domki dla dzieci przypominające statek piracki, zamek rycerski czy też kryjówkę czarownicy stawiają przed wykonawcą dodatkowe wyzwanie.

Przede wszystkim musimy wybrać dobrej jakości drewno, czyli prawidłowo przygotowane deski bądź drewniane panele, suche, gładkie i bez żadnych zadziorów. Przed rozpoczęciem prac montażowych wszystkie elementy należy dokładnie wymierzyć oraz dociąć do odpowiednich wymiarów, a następnie wygładzić powierzchnię papierem ściernym. Ponadto przygotujmy niezbędne narzędzia, aby zaoszczędzić sobie gorączkowej bieganiny.

Domki drewniane dla dzieci: czym malować?

Jeszcze przed pracami montażowymi należy przeprowadzić impregnację drewna – tak aby drewniany domek dla dzieci cieszył oko przynajmniej przez kilka dobrych lat. Pamiętajmy, że ten mały budynek będzie eksploatowany dość intensywnie. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, oddziałujące na powierzchnię, czyli m.in. wilgoć, śnieg, promieniowanie UV. Musimy wziąć pod uwagę także ryzyko powstawania przetarć czy uszkodzeń, jak również rozwoju pleśni i grzybów. Jeśli pominiemy etap impregnacji i malowania bądź też źle dobierzemy produkty, nie będziemy mogli cieszyć się efektami na długo.

Dobrze sprawdzą się m.in. wyroby typu 3 w 1, które pozwolą nam na przyspieszenie prac i ograniczenie liczby różnych produktów. Warta polecenia jest zwłaszcza Sadolin Lakierobejca 3w1. Dekoruje drewno, trwale je barwiąc i podkreślając jego naturalny rysunek, a ponadto skutecznie chroni je przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych, w szczególności mrozem, wilgocią i szkodliwym promieniowaniem UV. Co więcej, jest szybkoschnąca: zyskuje odporność na wymycie przez niespodziewany deszcze już nawet po 2 godzinach!

Jeśli zaś zależy nam na fantazyjnych, energicznych kolorach, dzięki którym nasz ogród stanie się magiczną krainą, a drewniany domek dla dzieci zamkiem lub fortecą, sięgnijmy pod farbę Sadolin Kolory Ogrodu. Doskonale chroni drewno przed negatywnym działaniem zmiennych temperatur, wilgoci czy promieniowania, a przy tym daje doskonały efekt dekoracyjny i podkreśla rysunek drewna. Do tego te barwy: fuksjowy, malinowy, turkusowy czy cytrynowy! Co ciekawe Sadolin Kolory Ogrodu ma wiele zastosowań – oprócz drewna nadaje się też do malowania cegieł, kamienia i ceramiki, pozwala więc na idealne dopasowanie kolorystyczne elementów dekoracyjnych z różnych materiałów.

 

O tym, o czym jeszcze musimy pamiętać podczas malowania drewna, jest jego impregnacja. Jeśli malujemy nowe, surowe drewno, przed zastosowaniem wymienionych produktów powinniśmy zabezpieczyć powierzchnię impregnatem technicznym Sadolin BaseHP.

Jak zrobić drewniany domek? To dość skomplikowane zadanie. Malowanie drewnianego domku w ogrodzie stawia przed nami już znacznie mniej wyzwań. Nie zapominajmy, że przemyślany plan i jego sprawne wykonanie to nie wszystko – musimy jeszcze skutecznie zabezpieczyć drewno.