Deska podłogowa – jaką wybrać?

Drewniana podłoga – trudny wybór! Jaką deskę podłogową wybrać, by nie żałować? I jak ją skutecznie zabezpieczyć? Ekspert Sadolin opowiada o właściwościach podłóg drewnianych oraz najlepszych wyrobach do ich konserwacji.

Czy drewniane deski podłogowe zawsze oznaczają jakość, trwałość i długowieczność? W większości przypadków tak. Z drugiej strony bardzo wiele zależy od dwóch czynników: gatunku drewna i jego naturalnych właściwości, jak i wybranego sposobu zabezpieczenia drewnianej powierzchni.

Jaka deska podłogowa: drewno egzotyczne czy krajowe?

Zarówno wśród gatunków drewna egzotycznego, jak i rodzimego znajdziemy gatunki, które idealnie nadają się do zastosowania na podłogę, są bowiem bardzo odporne, jak i takie, które nie zdadzą tu egzaminu.

Podłogi z drewna krajowego:

*deski dębowe

Deski dębowe to w naszej szerokości geograficznej bardzo częsty wybór. Podłogi dębowe są twarde i ciężkie, a jednocześnie całkiem odporne na uszkodzenia, m.in. ścieranie oraz działanie wilgoci. Sprawdzą się w intensywnie eksploatowanych pomieszczeniach. Charakteryzują się jasną kolorystyką i wyrazistym usłojeniem – prezentują się nieco rustykalnie.

*deski jesionowe

Ich bursztynowe, ciepłe zabarwienie perfekcyjnie wpisuje się w pozytywne wnętrze w stylu klasycznym. Jesion jest twardy, stabilny i odporny, także na ścieranie, szczególnie jeśli wybierzemy tzw. thermo jesion, czyli drewno jesionowe poddane obróbce termicznej.

*deski akacjowe

Drewniana podłoga z akacji również będzie twarda, wytrzymała i stabilna, także na odziaływanie wilgoci. Wyraziste, ciemniejsze, oliwkowo-brązowo zabarwienie sprawia, że znakomicie poradzi sobie w aranżacjach nowoczesnych oraz eleganckich.

*deski sosnowe

Deska podłogowa sosnowa jest znacznie bardziej miękka niż opisane tu wcześniej rozwiązania. Mimo to odpowiednio zaimpregnowana zaskoczy nas trwałością. Niestety nie nadaje się raczej do kuchni czy przedpokoju, za to w spokojnej sypialni sprawdzi się bardzo dobrze. Jej dużym plusem jest atrakcyjna cena.

Podłogi z drewna egzotycznego:

*podłoga merbau 

Deski podłogowe z merbau przywędrowały do nas z Azji. Są znacznie twardsze np. od dębu, a przy tym odporne na ścieranie czy wilgoć. Doskonale przewodzą ciepło, w związku z czym poleca się je do stosowania na ogrzewaniu podłogowym. Występują w żółto-brązowych oraz czerwonych-odcieniach, a także w wersji „nakrapianej” cętkami.

*podłoga teakowa

Drewno tekowe to ponoć jeden z najbardziej wytrzymałych gatunków drewna na świecie! Jest twarde, nie chłonie wody, nie pozwala na trwałe wnikanie zabrudzeń w swoją strukturę, w związku z czym jest chętnie wykorzystywane m.in. w łazienkach, ale i na zewnątrz, na tarasach czy balkonach. Podłogi teakowe są dość ciemne, a z wiekiem jeszcze bardziej ciemnieją – szlachetnieją.

*podłoga bambusowa

Podłogi bambusowe pod wieloma względami będą przewyższać te z dęba czy buku. Są bardzo twarde i stabilne, a ponadto zachęcają do siebie pięknym rysunkiem słojów. Wybierając deski bambusowe, przyjrzyjmy się, czy aby na pewno spełniają wszystkie normy i mają odpowiednie certyfikaty.

Deski podłogowe – jak je ochronić?

Oczywiście nawet najtwardsze, najbardziej wytrzymałe gatunki drewna wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przez czynnikami oddziałującymi na podłogę, jak np. ryzyko przetarć i innych uszkodzeń mechanicznych czy powstawania zabrudzeń. Doskonale nadadzą się do tego lakiery. Tworzą na powierzchni drewna szczelną, trwałą i odporną na ścieranie powłokę. Sięgnijmy po Sadolin Profesjonalny Lakier do Parkietów lub Sadolin Lakier do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych.

 

Jakie drewno podłogowe wybrać? Kierujmy się parametrami desek, ale również ich wyglądem. Każdy gatunek ma pewne cechy szczególne, dzięki którym wyróżnia się na tle innych. Nie zapomnijmy oczywiście również o prawidłowym, skutecznym zabezpieczeniu desek podłogowych.