Deska elewacyjna w praktyce

Deska elewacyjna to ponadczasowy (i długowieczny!), uniwersalny, naturalny, a przy tym praktyczny sposób na wykończenie elewacji domu jednorodzinnego. Eksperci Sadolin tłumaczą, jakie elewacje drewniane są najchętniej wybierane oraz podpowiadają proste metody ich konserwacji.

Drewno na elewację domu sprawdzi się zarówno w klasycznej i tradycyjnej, jak i nowoczesnej architekturze. Ozdabia i chroni. To poza tym rozwiązanie na długie lata. Jej dobry stan oraz nienaganny wygląd zależą jednak od zastosowanego gatunku drewna oraz metod jego konserwacji.

Jakie drewno na elewacje?

Deski elewacyjne powinny być wykonane z drewna o odpowiednich właściwościach. Pamiętajmy, że elewacja będzie narażona na oddziaływanie różnorodnych, a przy tym niekorzystnych czynników atmosferycznych: deszczu, śniegu, promieniowania UV oraz zmiany temperatury. Trwałe zawilgocenie może przyczynić się do rozwoju pleśni, porostów, mchów i grzybów, walka z którymi jest żmudna i czasochłonna. Do tego dochodzi ryzyko powstania uszkodzeń mechanicznych czy przetarć, chociażby w wyjątkowo wietrzny dzień.

Jakie drewno na elewację

Tradycyjnie na deski elewacyjne używało się (i nadal używa) drewna sosny, świerku oraz modrzewiu. Co prawda należy one do rodzimych gatunków miękkich, czyli dość podatnych na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz o raczej niskiej odporności mechanicznej, jednak dzięki prawidłowej impregnacji i zastosowaniu wysokiej jakości produktów do konserwacji również one zdadzą egzamin jako elewacja z drewna. Z drugiej strony aktualnie w charakterze szalówki zastosowanie znajdują przede wszystkim gatunki pochodzące z zimniejszych regionów świata, dzięki czemu są bardziej odporne chociażby na niskie temperatury oraz wysoką wilgotność (świerk skandynawski, sosna skandynawska, modrzew syberyjski, cedr kanadyjski). Ponadto bardzo dużą popularnością cieszy się drewno egzotyczne, z natury bardzo trwałe, twarde i odporne na wilgoć oraz charakteryzujące się długą żywotnością (jak bangkirai, garapa, meranti, czy tatajuba).

Jaka deska elewacyjna będzie najlepsza?

Deska elewacyjna

Wybór odpowiedniego gatunku drewna to jeszcze nie wszystko. Należy mieć na uwadze, że drewno na deski elewacyjne powinno charakteryzować się danymi parametrami. Podstawowy z nich to wilgotność. Wilgotność drewna elewacyjnego musi zamykać się w przedziale 12-15%, co oznacza, że wymaga ono uprzednio długiego sezonowania.

Ponadto zadecydujmy, jaki system układania wybieramy, co bezpośrednio wpływa na grubość desek. Np. najcieńsze są deski elewacyjne, które zachodzą na siebie lub są ukształtowane z wrębem (ok. 15 mm).

Drewno elewacyjne wymaga impregnacji

Niezależnie od tego, jakie drewno na elewację wybierzemy, nie możemy zapomnieć o jego impregnacji. Zazwyczaj deski elewacyjne są zabezpieczane na etapie produkcji. Z kolei w przypadku surowego drewna zalecane jest zastosowanie impregnatu technicznego Sadolin BaseHP. To nowoczesny, głęboko penetrujący impregnat do zabezpieczania drewna na zewnątrz. Dzięki wysokiej zdolności penetracji surowego drewna zapewnia mu długoletnią i skuteczną ochronę. Ponadto redukuje chłonność drewna.

Najlepsza deska na elewację

Po zaimpregnowaniu desek należy je jeszcze zabezpieczyć produktem nawierzchniowym – w przypadku elewacji najczęściej stosowanymi produktami są lakierobejce. Weźmy przykład Sadolin Lakierobejcy Extra. Dzięki zastosowaniu technologii Flexiguard™ tworzy elastyczne powłoki, które pracują, tzn. rozszerzają się i kurczą w zależności od temperatury i przy tym nie pękają. Wyrób chroni przed mrozem, wilgocią oraz promieniowaniem UV, a także przed rozwojem grzybów pleśniowych i korozji. Ochrona na wymienione czynniki jest oceniana na aż do 10 lat!

Dobre rezultaty daje również zastosowanie Sadolin Lakierobejcy Odpornej. Zabezpiecza drewnianą powierzchnię przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych (przy czym ochronę szacuje się tu do 6 lat). Jej żelowa formuła oraz duża wydajność znacznie ułatwiają malowanie.

Czy drewniane deski elewacyjne wymagają częstej konserwacji? Nie, o ile tylko wybierzemy dobre produkty do impregnacji oraz prawidłowo przygotujemy powierzchnię drewna do ich aplikacji. Stwierdzenie, że drewniana elewacja jest wymagająca i skomplikowana w pielęgnacji to zatem mit.