Czym myć drewnianą podłogę, czyli wszystko o pielęgnacji naturalnych podłóg

Odpowiednia pielęgnacja podłogi drewnianej to jej piękny wygląd na dłużej. Czym myć drewnianą podłogę? Kiedy sprawdzi się mydło, a kiedy pasta to podłóg drewnianych? Doradzamy!

Drewno to materiał bardzo trwały i wytrzymały na oddziaływanie wielu przeróżnych czynników, ale jednocześnie dość wrażliwy. Nie warto zatem eksperymentować – zarówno, jeśli chodzi o metody konserwacji czy renowacji, jak i pielęgnacji. Zamiast wdrażać „babcine”, domowe sposoby na czyszczenie czy usunięcie z powierzchni plam, postawmy na profesjonalne preparaty dedykowane do drewna, jak mydło czy pasta do podłóg drewnianych. Podpowiadamy, jak dbać i czym myć drewnianą podłogę, aby jej nie zaszkodzić, a wręcz przeciwnie – zachować ją w jak najlepszym stanie przez lata.

Pielęgnacja podłogi lakierowanej: co oprócz mycia?

Pielęgnacja podłogi drewnianej to nie tylko jej mycie. Aby prawidłowo dbać o podłogę drewnianą, należy pamiętać o wielu innych czynnościach, przede wszystkim o jej regularnym, najlepiej codziennym odkurzaniu. Nawet jeśli parkiet jest zabezpieczony warstwą lakieru, drobinki piasku (wnoszone z zewnątrz chociażby na obuwiu) będą działać jak papier ścierny, tzn. naruszać, rysować powłokę zabezpieczającą drewno. Odkurzamy, używając do go szczotki z miękkim włosiem. Z tego samego powodu powinniśmy z uwagą zaplanować strefę wejściową, tzn. kupić dobrej jakości wycieraczki oraz zorganizować miejsce, w którym wchodzący mogą zostawić buty, także mokre.

Oczywiście kluczowe jest to, jakie produkty do zabezpieczenia drewnianej podłogi wybraliśmy. Jeśli pokryliśmy parkiet Sadolin Profesjonalnym Lakierem do Parkietów lub tym bardziej Sadolin Lakierem do Parkietów Intensywnie Eksploatowanych, ryzyko zarysowania parkietu będzie mniejsze.

Czym myć podłogę drewnianą i czym pielęgnować?

Oprócz tego kluczowe jest mycie drewnianej podłogi, a raczej jej przecieranie lekko wilgotną, dobrze odciśniętą szmatką. Przecieranie parkietu mokrym mopem nie wchodzi w grę! Nawet, jeśli lakier, którym pokryta jest powierzchnia skutecznie zabezpiecza go przed działaniem wilgoci.

Należy mieć na uwadze, że mycie drewnianej podłogi wymaga użycia specjalnych środków do drewna. Uniwersalne preparaty, przeznaczone do różnego rodzaju powierzchni, mogą być zbyt silne. Co więcej, wybierać należy produkty dedykowane do podłóg o danym wykończeniu, np. lakierowanych lub zabezpieczonych za pomocą oleju. Do parkietów lakierowanych na pewno nie zaleca się używać środków zawierających tłuszcze (mydłodo podłóg olejowanych).

Ponadto co kilka miesięcy w ruch powinna iść pasta do podłóg drewnianych. Regularne pastowanie drewnianej podłogi wzmacnia powłokę lakieru oraz sprawia, że podłoga staje się bardziej błyszcząca, a jej kolor nabiera głębi. Zarówno podczas stosowania środków do mycia drewnianej podłogi, jak i pastowania należy ściśle kierować się zaleceniami ich producentów. Dobrym pomysłem jest ponadto pielęgnowanie podłogi drewnianej zawsze za pomocą wyrobów tej samej marki.

 

Systematyczna i prawidłowa pielęgnacja podłóg lakierowanych pozwoli na utrzymanie drewna w dobrym stanie. Wybierając środki do mycia podłóg drewnianych, należy kierować się m.in. sposobem zabezpieczenia powierzchni.