Czym malować drewno: wałki i pędzle do lakieru i farb?

Czym malować drewno: wałek czy pędzel? Co sprawdzi się lepiej? Czy do lakieru należy dobierać inne narzędzia niż do lakierobejcy? Niezbędnik złotej rączki: narzędzia do malowania drewna.

To, czy malowanie drewna da oczekiwane rezultaty, zależy od wielu różnych czynników. Oczywiście ogromne znaczenie ma prawidłowe przygotowanie powierzchni. Nie mniej istotne jest dopasowanie odpowiednich narzędzi. Czym malować drewno? Czy wałek do malowania drewna sprawdzi się lepiej niż pędzel?

Co do malowania drewna: pędzel czy wałek?

Wybór odpowiednich narzędzi ma kluczowe znaczenie dla wygody, ergonomii pracy oraz dokładności i precyzji. Czym malować drewno? Wybieramy pomiędzy pędzlami i wałkami. To, co sprawdzi się lepiej, teoretycznie zależy od tego, co malujemy. A dokładniej: jaki element, przedmiot czy powierzchnię. Gdybyśmy podczas malowania drewna stosowali te same zasady, co podczas malowania ścian, do renowacji krzesła, półki czy ramy, detalu czy przedmiotu ze zdobieniami, a także przęseł płotu używalibyśmy pędzla, z kolei do większych powierzchni – wałka. Wałek do malowania drewna to jednak nie zawsze strzał w dziesiątkę. Wynika to ze specyfiki materiału, jakim jest drewno. Wyrób – lakier lub lakierobejcę – należy dokładnie rozprowadzić wzdłuż słojów drewna. Produkt jednocześnie wnika w głąb drewna, jak i tworzy na jego powierzchni powłokę, musi być więc dokładnie wtarty w strukturę drewna. Za pomocą wałka prawdopodobnie nie uzyskalibyśmy takiego efektu, jak przy użyciu pędzla.

Wałek do lakieru a pędzel do lakierobejcy?

Czasami jednak możemy spotkać się z opiniami, że dane narzędzie, np. wałek jest dedykowany do rozprowadzania lakieru, z kolei pędzel sprawdzi się raczej przy lakierobejcy. Lub odwrotnie. Nasze wątpliwości rozwieje karta techniczna produktu. Producent przedstawia w niej swoje zalecenia odnośnie do narzędzi i metod aplikacji danego wyrobu, które pozwolą na osiągnięcie dobrego efektu. Np. najlepsze rezultaty podczas stosowania Sadolin Lakierobejcy Dekor uzyskamy, stosując pędzle z włosia sztucznego, z kolei do nakładania Sadolin Lakieru Profesjonalnego lepiej użyć pędzli z miękkiego, naturalnego włosia.

 

Pędzel do lakieru? To może się sprawdzić! Wybierając narzędzia do malowania drewna każdorazowo sprawdzajmy, jakie są zalecenia producenta. To najprostsza recepta na powodzenie podczas wykańczania oraz renowacji drewna.